Поліомієліт. Що варто знати про хворобу!
Поліомієліт – це небезпечне інфекційне захворювання, яке вражає нервову систему та може призвести до невиліковного паралічу. Поліовірус може призвести до незворотних рухових розладів та навіть смерті людини протягом кількох годин.
Параліч трапляється в 1 з 200 дітей, інфікованих вірусом. Близько 5% хворих на поліо помирають через ураження дихальних м’язів.
Передається збудник поліомієліту найчастіше від людини до людини фекально-оральним шляхом, а також через інфіковане середовище — воду чи харчові продукти. Інфікована людина може передавати вірус відразу після появи симптомів і протягом наступних двох тижнів. Однак хворі, у яких хвороба перебігає безсимптомно, теж здатні заражати інших.
Період від зараження поліомієлітом до появи перших симптомів може складати від 2 до 35 діб. Близько 70% заражених поліомієлітом хворіють безсимптомно, що ускладнює діагностику. Симптоми поліомієліту початковій стадії нагадують грип:
- Лихоманка.
- Відчуття втоми.
- Головний біль.
- Блювота.
- Болі в кінцівках.
Також можуть бути болі у шиї, ригідність шиї та болі в кінцівках.
Захворіти на поліомієліт може кожна невакцинована людина: і дитина, і дорослий!
Вакцинація - єдиний надійний спосіб запобігти поліомієліту. Шістьох доз вакцини достатньо, щоби сформувався імунітет до поліомієліту до кінця життя.
Згідно з Календарем профілактичних щеплень, оптимальний час для введення вакцин:
1 щеплення - 2-й місяць життя дитини (інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ));
2 щеплення - 4-й місяць (інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ));
3 щеплення - 6-й місяць (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));
4 щеплення - 18-й місяць (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));
5 щеплення - 6 років (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));
6 щеплення - 14 років (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ)).
Усі вакцини за Календарем є абсолютно безоплатними для дітей. Навіть якщо дитина пропустила щеплення за Календарем, вона може надолужити його безоплатно - просто зверніться до свого сімейного лікаря.
Джерело: ЦГЗ МОЗ України