A A A K K K
людям із порушенням зору
Комунальне некомерційне підприємство "Центр первинної медико-санітарної допомоги №1" Оболонського району м. Києва

Як війна підвищує ризики зараження сказом — що можна зробити?

Дата: 20.03.2025 12:47
Кількість переглядів: 22

Через війну багато домашніх і свійських тварин залишилися покинутими на територіях ведення бойових дій. Без належного догляду та вакцинації вони можуть бути потенційним джерелом інфікування вірусом сказу. Дикі тварини мігрують із небезпечних зон до спокійніших територій.

Також бойові дії значною мірою завадили провести профілактичні заходи у більшості областей України — планові вакцинальні кампанії для домашніх і диких тварин, а також контроль за популяцією безпритульних тварин. Все це створює підвищені ризики для погіршення епідемічної ситуації, повʼязаної зі сказом.

У 2024 році зареєстровано 2427 звернень через покуси чи обслинення тваринами, хворими на сказ, — це 5,86 випадків на 100 тис. населення.

 

Сказ — це смертельне вірусне захворювання, що вражає центральну нервову систему людини та теплокровних тварин. Захворювання спричинене вірусом родини Rhabdoviridae, роду Lyssavirus.

Інкубаційний період сказу зазвичай становить від 1 до 3 місяців, але може бути від семи днів до понад року, залежно від місця укусу, властивостей вірусу та особливостей імунної системи людини.

Основні симптоми розвиваються після інкубаційного періоду: гарячка, головний біль, неспокій, гідрофобія (страх води), аерофобія (страх протягів, повітряних потоків), галюцинації, агресія, параліч та навіть кома.

Якщо з’явилися симптоми - врятувати людину неможливо, і хворий помирає. Тому надзвичайно важливо почати постконтактну профілактику (ПКП) сказу відразу після контакту з потенційно інфікованою твариною, до появи симптомів.

Без лікування сказ завжди призводить до смерті!

 

  • Як передається вірус сказу?

Вірус передається через слину інфікованої тварини, найчастіше під час укусів. Однак можливе зараження через подряпини або потрапляння слини на слизові оболонки чи відкриті рани.

Людина не може бути безсимптомним носієм вірусу сказу. Під час інкубаційного періоду, коли симптоми ще не проявилися, вона не є заразною. Інфекція стає небезпечною для інших лише після появи клінічних ознак хвороби.

  • Які можливі ознаки, що у тварини сказ?

Інфіковані тварини часто поводяться неадекватно: втрачають страх перед людьми, стають агресивними або, навпаки, млявими. Також можуть бути інші ознаки: слинотеча, утруднене ковтання, параліч.

Тварини можуть передавати вірус за кілька днів до появи симптомів, тому навіть зовні здоровий собака чи кіт може становити загрозу.

  • Які бувають форми сказу?

Може бути буйний (агресивна поведінка) та паралітичний сказ (малопомітні симптоми, поступова слабкість і параліч), іноді атипові форми (наприклад, без гідрофобії).

Усі форми сказу для людини без вакцинації — летальні.

  • Вакцинація та інша профілактика для домашніх тварин.

Вакциновані тварини не можуть передавати сказ. Власники домашніх тварин в Україні можуть безоплатно вакцинувати своїх улюбленців від сказу у державних ветеринарних установах, перелік яких можна знайти за цим посиланням: https://tinyurl.com/3wfy6bav

Вакцинацію необхідно повторювати щороку, щоб підтримувати надійний імунітет у тварин.

Інші профілактичні заходи, щоб захистити тварин від сказу:

  1. унеможливлюйте контакти домашніх тварин із дикими та безпритульними, адже вони можуть бути носіями вірусу;
  2. якщо поведінка вашої або чужої тварини викликає підозру — наприклад, з’являється агресія, страх води чи світла, — негайно повідомте ветеринарну службу.
  • Які тварини можуть бути джерелом інфекції?

Як домашні, так і дикі тварини — собаки, коти, лисиці, вовки, єноти, борсуки та кажани. Птахи, плазуни, земноводні та комахи сказ не переносять.

Щоб мінімізувати ризик зараження сказом, тримайтеся на відстані від безпритульних або диких тварин, не слід їх торкатися, годувати з рук чи намагатися приручити.

  • Що робити, якщо вкусила тварина?

Якщо вас вкусила тварина, негайно:

  1. Негайно промийте рану водою з милом 15 хвилин або довше.
  2. Обробіть антисептиком, що містить 70% спирту, або 5%-розчином йоду.
  3. Якомога швидше зверніться до лікаря.
  4. Якнайшвидше отримайте антирабічну постконтактну профілактику — бажано протягом 24 годин після укусу. Чим пізніше це зробити, тим вищий ризик інфікування сказом.

Важливо: навіть якщо після укусу тварини, що поводилася підозріло, на шкірі немає значних пошкоджень, все одно потрібно звернутися до лікаря. Вірус сказу у слині хворої тварини може потрапити в організм людини навіть через мікроушкодження на шкірі. Тому якщо вас обслинила тварина з підозрілою поведінкою, потрібно також звернутись до лікаря.

 

Джерело: ЦГЗ МОЗ України


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень