Хвороба Паркінсона: що потрібно знати?
Хвороба Паркінсона — це захворювання, яке вражає центральну нервову систему та поступово призводить до втрати рухової активності. Вона вважається однією з найпоширеніших неврологічних хвороб серед людей похилого віку.
Хвороба розвивається внаслідок утрати нервових клітин у частині мозку, яку називають сірою субстанцією. Нервові клітини в цій частині мозку відповідають за виробництво хімічної речовини, що називається дофаміном. Дофамін діє як посередник між частинами мозку і нервової системи, які допомагають контролювати і координувати рухи тіла.
Якщо ці нервові клітини гинуть або пошкоджуються, кількість дофаміну в мозку зменшується. Відповідно, частина мозку, що контролює рух, не може працювати так само добре, як за нормальних умов, і це призводить до повільних і нездорових рухів.
Захворювання постійно прогресує і призводить до порушень координації, рухових розладів, розладів мовлення, тремтіння у стані спокою, може впливати на настрій, спосіб мислення, памʼять.
Фактори, які можуть сприяти розвитку хвороби:
- генетична схильність;
- вікові зміни (найчастіше діагностується після 60 років);
- вплив токсичних речовин;
- хронічні запальні процеси в мозку.
Жодні тести не зможуть переконливо показати, що у вас хвороба Паркінсона.
Тільки лікар визначить діагноз через симптоми, історію хвороби та детальний медичний огляд. Якщо є підозра на хворобу Паркінсона, то лікар спрямує вас до спеціалістів.
Хвороба Паркінсона значно впливає на якість життя, проте завдяки своєчасній діагностиці та комплексному підходу до лікування можна сповільнити її прогресування та полегшити симптоми.
Постійне спостереження у лікаря та підтримка близьких відіграють ключову роль у збереженні активності та незалежності пацієнтів.
Джерело: ЦГЗ МОЗ України